Zvýšte svoju kreativitu jednoducho a účinne

04.12.2018

Zvýšte svoju kreativitu jednoducho a účinne

Aj vy ste sa už prejedli success stories a motivačných kecov? Nebojte sa, nejdem vás kŕmiť návodmi, ktoré si môžete prečítať v ktoromkoľvek priemernom článku na internete. Otestovala som na sebe, čo funguje a čím naopak netreba strácať čas. A pritom je to také jednoduché. Vlastne stačí robiť to, čo vás baví.

Pravda o krízach

Tu by sa článok mohol skončiť, ale rozhodla som sa, že vám dám podrobnejšie ťaháky, ktoré som použila na mnohé tvorivé krízy. Stále však zoznam dopĺňam, som nováčik v agentúre medzi profíkmi, takže toho veľa o živote v reklame neviem, ale tu sa dá toho denne fakt veľa naučiť. Viem, ako sa dostať zo slepej uličky. Výsledky no-name štúdií typu “americkí vedci zistili…” nečakajte, rovnako ako zaručené “tipy a triky” na skákanie nápadov do hlavy na počkanie. To sú tie kecy, keď vám niekto nedokáže dať toľko, koľko vám vie sľúbiť.

Keby zrodenie geniálnych nápadov bolo také easy, zrejme by nevychádzalo ročne toľko motivačných kníh. Horšie je, keď si niektorí autori myslia, že na základe piatich múdrych viet, častokrát ani nie z vlastnej hlavy, vedia zaplniť 200-stranovú knihu. Isteže sa to dá, veď sú ich plné pulty. Všimnete si to fakt ľahko, okrem pár rozvinutých súvetí je zvyšok knihy vata. Ak sa chcete posunúť v kreativite ďalej, zjednodušte si to, ako sa len dá. Ušetríte si mrte veľa času a vatu si radšej nechajte na čistenie uší.

1. Zbierajte a trieďte

Reč nie je o odpadovom hospodárstve. Teda do istej miery áno. Vyššia úroveň kvality oproti tej balansujúcej na hranici intelektu, sa občas hľadá veľmi ťažko. Vyberte si zopár expertmi odporúčaných knižných lahôdok a z nich ešte polovicu vyhoďte. Tak to robím ja, keď zistím, že autor kopíroval alebo sa na desiatej strane začína opakovať, lebo mu paradoxne došli nápady, hoci mudruje o kreativite. Keď sa naučíte triediť, tak sa vám to zapáči, že v tom budete pokračovať aj v bežnom živote.

2. Čítajte

Čokoľvek. Aj zlú literatúru. Na chybách druhých sa naučíte efektívnejšie, tie svoje si však zapamätáte lepšie. Bolí to viac, ale cudzie vás tak nezasiahnu. Kritika cudzieho diela ide vždy ľahšie ako zmieriť sa s tým, že to vaše je naprd.  Čím viac čítate, tým viac si rozšírite obzor. Ak uvidíte chyby na druhých, ľahšie nastane sebareflexia aj u vás. U mňa sa deje na dennom poriadku, čím viac píšem, tým viac si myslím, že nič neviem.

3. Cestujte

Hocikam, s hocikým, aj sám. Vlastne – ideálne sám. Horná Maríková alebo Barcelona. Všade nájdete kopec inšpirácií. Mne veľa vecí napadne mimo domu, v prírode a cudzej posteli. Ehm, snažím sa, aby posteľ bola cudzia a osoba tá istá. Čo tým chcem povedať, že kreativita sa dá nakopnúť podnetným prostredím čo najďalej od zabehnutých stereotypov.

4. Športujte

Všetko je v pohybe. Aktivitou dávate do pohybu aj mozog. Všetko prežívate v tele a deje sa to v pohybe. Pohyb je prejavom toho, že telo, myseľ aj emócie, všetky telesné pocity a fyziologické procesy žijú. Ak sa nepohnete vy, myseľ zostane rovnako stáť. Prečo sa prechádzate tam a späť, keď rozmýšľate? Prečo vstanete od stola a idete si doslova vyvetrať hlavu? Prečo beh a sex spolu súvisia? Lebo nápad prichádza v pohybe a vtedy, keď sa uvoľníte.

5. Robte umenie

Každému sa kreativita prejavuje inak. Niekto namaľuje obraz, iný pečie super dobroty, ďalší píše poviedky. Je jedno, čo tvoríte, keď vás to baví. Robte to, čo vám ide najlepšie, vtedy máte v sebe ten správny drive, ide vám to samé od seba. Keď telo zaplavujú endorfíny, keď sa tešíte z obľúbenej činnosti, štartujete tvorivý proces. A super je, že vidíte hneď výsledok, hoci je to len koláč.

6. Namočte sa 

Jednou zo zaužívaných techník v psychiatrických zariadeniach je, že pacienta sprchujú teplou vodou. Nemám s tým (zatiaľ) osobnú skúsenosť, ale hovorila mi kamoška psychologička. Voda ako živel podnecuje kreativitu už len tým, že uvoľňuje stuhnuté svalstvo. Vraj si mozog podvedome spája príjemné účinky teplého bazéna s prenatálnym obdobím.

Ak aj vy hľadáte zázračný elixír na tvorivú činnosť, súvisiacu s akoukoľvek profesiou, skôr než otvoríte prvú múdru knihu o kreativite, zastavte sa. Tvorivosť sa dá natrénovať úplne bežnými činnosťami tak ako všetko ostatné. Ak sa aj vy chcete niečo naučiť nové skills od profíkov, poďte k nám: https://www.kremsa.sk/kariera/

Komentáre


Kremsa Digital s.r.o.
Námestie hraničiarov 37
851 03 Bratislava
Slovakia