Odhaľte svoje talenty, spoznajte sa lepšie

18.06.2020

Odhaľte svoje talenty, spoznajte sa lepšie

Radi by ste sa v živote niekam posunuli, ale neviete, ktorý smer by bol ten najlepší? Aby sme vám celý proces rozmýšľania uľahčili, máme pre vás spoľahlivé riešenie. Otestujte sa!

Nie je test ako test

Určite sa v živote stretli s tým, že ste sa niekam potrebovali posunúť. Buď to od vás vyžadoval zamestnávateľ alebo ste získali potrebu, že sa niekam chcete alebo musíte posunúť. Sú to obvykle križovatky, ktoré definujú tieto potreby. Alebo ide o náhle zmeny, ktoré vás postretli a vy sa s nimi potrebujete zžiť.  Prípadne by ste radi maximalizovali svoj výkon v práci a vyťažili z neho čo najviac. Možno by ste radi budovali a podporili prirodzený záujem o prácu a vnútornú motiváciu a vzájomnú spoluprácu A ešte jeden prípad je, napríklad ten môj. Že sa chcete lepšie spoznať. 

Tušenie alebo fakty?

Každý z vás tak trochu tuší, kde sú jeho silné a slabé stránky. Kde treba pridať a kde zasa ubrať. Ak sa ponoríte hlbšie a začnete tieto pojmy vyhľadávať na Googli, na 99% natrafíte na Gallupovu metódu. Je to jedna z najkomplexnejších metód, ktorá vám dá exaktné odpovede bez zbytočného tipovania. Silné stránky sú ako nový svetový jazyk, prostredníctvom ktorého, si viac rozumiete, keď ho ovládate. Spoznávate viac seba, rozumiete lepšie iným ľuďom, že môžete byť naozaj rôzni. K tej istej úlohe môže každý pristupovať inak, keď vie, čo na to môže využiť.

Ako to funguje?

Nič nie je jednoduchšie, než vyklikať odpovede. Pomyslíte si, keď uvidíte po prvýkrát dotazník. Môžete si ho dať v angličtine aj češtine (aj v rôznych iných svetových jazykoch). Otázky sú veľmi jednoducho a zrozumiteľne zostavené, horšie je to s odpoveďami. Hoci to nie sú žiadne IQ testy a odpovede by ste mali súkať do pár sekúnd a zbytočne sa nimi nezaoberať, môžete sa mierne zapotiť. Ide o to, že odpovede by mali byť úprimné. A to ide občas ťažko, ak máte odpovedať na otázku, či by ste radšej dali jedlo hladujúcemu bezdomovcovi alebo zachránili dieťa pred prírodnou katastrofou. Úprimnosť sa však rozhodne oplatí. Získate pravdivý obraz o sebe, kým ste, kým by ste mohli byť. Viac o metóde sa dočítate u expertky a koučky na webe Katky Medvecovej, ktorá vám o metóde povie najviac. 

Čo na to odborník?

“Veľa vecí máme vo svojich rukách. Rozhodnutie prevziať zodpovednosť za spokojnosť, šťastie v práci či v osobnom živote je na každom z nás,” hovorí certifikovaná koučka Gallup metódy Katka Medvecová Plichtová.

“Dnes som počula peknú myšlienku, že keď budeme ku všetkému pristupovať so zvedavosťou a nie ako majstri, nezlyháme. Každý sme jedinečný. Preto je dobré, aby každý začal od seba cez sebapoznávanie. Zaujímať sa o to, v čom sme iní. Túžime byť autentickí, túžime po ocenení, chceme byť videní. Často kopírujeme to, čo funguje u iných. Na jednej strane je super vedieť, kam kráčame. Kto sa nám páči. Kto je naším vzorom. Na druhej strane, čím viac budeme sami sebou, tým sa budeme cítiť lepšie a tým budeme jedineční a autentickí. Z úspechov sa vieme viac učiť než z neúspechov. Aj recept na šťastné manželstvo nebudeme hľadať u rozvedených. Často to, čo hľadáme, máme možno veľmi blízko, len to nevidíme.  

Každý z mojich klientov po spolupráci so mnou vie odkomunikovať, čo potrebuje na to, aby bol vo svojej najlepšej forme. Vedia odkomunikovať, čo prinášajú, čo potrebujú, kde potrebujú pomoc, s kým sa im dobre robí a podobne. Tieto zistenia prinášajú pre tímy väčšie medziľudské porozumenie, lepšiu komunikáciu, vyššiu efektivitu, vyššiu produktivitu, lepšie výsledky a v konečnom dôsledku aj zisk pre firmy,” dodáva Katarína.

Čo mi vyšlo v dotazníku?

Tento článok by som nemohla napísať, keby som sama nezažila na vlastnej koži, aké to je. Skúsenosť je neprenosná. Na prvom mieste mám strategický talent, potom jedinečnosť, nasleduje talent prepájania, talent zvedavosti a päticu najsilnejších stránok uzatvára futuristický talent. Katka mi detailne vysvetlila, čo ktorý talent znamená a prináša. Ubezpečila som sa v tom, čo som tak nejak už aj tušila. Mám špeciálny pohľad na svet a dar vidieť veci z inej perspektívy. Tam, kde druhí vidia prekážky, ja vidím príležitosti. Zaujímam sa o špecifické vlastnosti jedincov a viem ich vyzdvihnúť a podčiarknuť. Networking talent mi len dokázal, že vzťahy, ktoré pestujem, majú zmysel. Spolupráca medzi ľuďmi a prepájanie s nimi majú zmysel všade tam, kde to dáva zmysel. Zaujímam sa o mnoho tém, som prirodzene zvedavá, veľa čítam a nikdy neviem, na čo sa mi tá ktorá téma alebo informácia môže zísť. No a talent budúcnosti? Futuristické zmýšľanie ma charakterizuje celkom dosť. Veľmi často rozmýšľam o tom, čo by bolo keby. Pozerám za horizont a budúcnosť ma fascinuje. 

Ako to majú iní?

Lenka koučka – prostredníctvom svojich silných stránok si uvedomila momenty, pri ktorých počas koučovania mohla svojich klientov “strácať”, resp. si uvedomila svoj priestor na rozvoj. Ide o talent Positivity / pozitívny. Tento talent má v sebe veľkú energiu, prináša radosť, povzbudenie. Každá silná stránka má svoj tieň, ktorý je dobré si uvedomiť a tieňom tohto talentu je, že všetko automaticky sa snaží vidieť pozitívne, vidieť, čo je v situácii to dobré. Lenka si uvedomila, že sú ale momenty, kedy sa klienti potrebujú najprv vyventilovať. Kde je fajn im nechať trochu priestor na chvíľu sťažovania a uznania náročnej situácie.

Marek, podnikateľ – medzi svojimi silnými stránkami má akčný, strategický. Za veľmi krátku dobu sa mu podarilo zorganizovať a dať do života nový projekt. Oprel sa o tieto svoje silné stránky a vyhľadáva úlohy a príležitosti, kde môže dať do pohybu, do realizácie veci. Zároveň si hľadá ľudí na spoluprácu, ktorí tieto jeho silné stránky uvítajú a kde môže byť prínosom.

Viki, mamina 2 detí a zároveň živnostníčka. Medzi svojimi top silnými stránkami má talent Empatický. Čo znamená, že emócie iných rýchlo načítava a zároveň aj intenzívne tie svoje prejavuje. Už tomu rozumie a necíti sa nepríjemne kvôli tomu. Pracujeme spolu, ako využívať emócie, intuíciu ako informácie pre prospech všetkých okolo. Zároveň si uvedomila, ako všetci klienti, že je rada, keď túto silnú stránku ocenia aj ľudia, ktorí s ňou spolupracujú a vie o tom komunikovať.

Robo, manažér. 34 talentov (tém)  je rozdelených na 4 skupiny (realizačné, vzťahové, vplyv a strategické myslenie). Robo má vo svojich TOP 15 talentoch veľa realizačných. Má tím 10 ľudí. Ako spolu pracujeme, uvedomuje si viac a viac, ako sme každý jedinečný. Vie, ako je vnímaní svojimi kolegami. Aj sa s nimi o tom rozpráva. Má už na to jazyk. Vnímajú ho ako pracanta, čo je veľmi typické pre týchto ľudí. Vo svojich dominantných silných stránkach má menej zastúpené vzťahové talenty, čo neznamená, že mu na ľuďoch nezáleží. Ale rozumie, že na upevňovanie vzťahov nemyslí tak často a prirodzene ako na úlohy, ktoré má na stole. Zaviedol si pravidelné 1:1 stretnutie v kalendári s jeho ľuďmi, čo mu dáva možnosť sa viac s nimi rozprávať. A zároveň si vytypoval ľudí v jeho tíme, ktorí mu pomáhajú udržiavať vzťahy v tíme spoločnými obedmi, pivom po práci a pod. Už vie, že nemusí byť vo všetkom skvelý jednotlivec a v tom je krásna spolupráca s kolegami.

Ak sa chcete lepšie spoznať, urobte si dotazník celosvetovo známou metódou. Stojí to za to. Žiadne blufy ani vyhodené peniaze za dotazníky s notoricky známymi otázkami. Gallup je trefa do čierneho. 

Autorka článku pracuje v agentúre ako copywriter a content špecialista.

Má rada knihy, jogu, beh a dobrú kávu.

Komentáre


Kremsa Digital s.r.o.
Námestie hraničiarov 37
851 03 Bratislava
Slovakia