Kremsa Digital

Ako sa zbaviť výhovoriek raz a navždy? Poradia odborníci

09.01.2020

Dali ste si privysoké ciele a nedokážete sa k nim postaviť zoči-voči? Je pre vás jednoduchšie vyhovoriť sa na externé faktory ako si priznať pravdu o tom, že ste zlyhali? Čo sú výhovorky a ako sa ich nadobro zbavíte, sa dočítate v článku priamo od kompetentných odborníkov.

Aby sme netápali, opýtali sme sa odborníkov, aké majú skúsenosti s výhovorkami práve oni.

“Vo všeobecnosti výhovorky reprezentujú nedostatok sily a presvedčenia postaviť sa za svoje konanie. Sú reakciou vyplývajúcou zo strachu, nedostatku sebadôvery. Sú únikovou reakciou, výhybkou na priamej ceste. Používa ich malý voči veľkému, slabý voči autorite. Je mnoho situácií, kde nie sú potrebné a je prejavom zrelosti sa im vyhnúť. Situácie sú o tom, že človek by mal dokázať nájsť svoju vnútornú silu a schopnosť postaviť sa za svoj pocit alebo rozhodnutie, hovorí koučka a terapeutka Nina Menkynová.

Výhovorky majú podľa nej širší rozmer, pôvod a teda aj použitie. Morálne hľadisko výhovorky a ich používanie odsudzuje. Druhé hľadisko môže zastávať zváženie toho, koľko pravdy dokáže situácia a jej účastníci ustáť. Čo ešte dáva zmysel, čo reálne posúva. Čo sme schopní stráviť a prijať.   

Terapeutka a koučka Nina by rada poukázala aj na situácie, kde stojí za to, zavolať si výhovorku na pomoc. Je to práve vtedy, kedy výhovorky môžu byť dokonca rozumnejším, súcitnejším riešením. Alebo dokonca obranným štítom v situáciách, kedy z rôznych dôvodov nedokážeme stáť hrdo vystavení voči súdom okolia.

Zbaviť sa používania výhovoriek v komunikácii ráta totiž so silou na oboch stranách. Na jednej strane silu toho, kto sa za svoj postoj alebo konanie postaví a je schopný povedať namiesto výhovorky často aj boľavú pravdu.

Nina ďalej hovorí: “Je tu aj druhá strana a jej aktuálna schopnosť či pripravenosť túto boľavú, často krutú pravdu zrelo ustáť a prijať. Ak je na ktorejkoľvek strane váhanie, neistota, nepripravenosť či ne-sila, výhovorka do komunikácie rýchlo vkĺzne. Zvážiť, kedy je výhovorka menej surovým a viac zmysluplným riešením pre obe strany, je naozaj malé umenie a zároveň úvaha na hlbšie zamyslenie.”

Zmenťe zvyky

“Zmeniť zaužívané zvyky nie je jednoduché. Ak dlhodobo fungujeme určitým spôsobom, máme v sebe zautomatizované formy správania, v ktorých fungujeme bez námahy. Ak ich chceme zmeniť, je prirodzené, že nás to bude stáť určité úsilie. Jedna vec je rozhodnúť sa, že budeme zdravšie variť, pravidelne športovať alebo si konečne nájdeme novú prácu. Druhá vec je, úspešne to urobiť. Aby sme to dokázali, pomôže nám kombinácia silnej vnútornej motivácie a vonkajšieho podporného systému. Uvediem príklad, s čím mám dobré skúsenosti ja alebo moji klienti. Stačí si klásť tie správne otázky,” hovorí zo svojich skúseností koučka Zuzana Palková.

Hneď na začiatku Zuzana odporúča, lepšie sa pozrieť na to, prečo je želaná zmena dôležitá a ako veľmi.

Čo sa stane, keď schudnem?

Čo všetko sa v mojom živote zlepší?

A naopak, čo sa stane o rok, o dva, o desať rokov, keď svoj životný štýl nezmením?

Čo tým stratím?

Zuzana ďalej radí: “Možno zistíme, že naše zdravie má pre nás a pre našich blízkych naozaj veľkú cenu. Alebo si naopak uvedomíme, že ak tri kilá neschudneme, vôbec nič strašné sa nestane a tento svoj cieľ budeme môcť s čistým svedomím pustiť z hlavy. Keď sa však pre zmenu rozhodneme a myslíme to vážne, vtedy prichádza na rad hľadanie spôsobu, ako to urobiť, aby sme vytrvali.”

Je dobré pozrieť sa do vlastnej minulosti a rozpamätať sa na to, čo nám pomáhalo kedysi. Na každého človeka platí niečo iné. Niekomu pomôže, keď má dohodnutú podporu od rodiny alebo blízkeho človeka. Inému, ak na svojom cieli systematicky pracuje s koučom.

“Ak si človek dokáže udržať disciplínu sám, zvyčajne mu stačí dobré plánovanie a kalendár, prípadne nástenka snov, ktorá mu vďaka obrázkom počas roka pripomína jeho vnútornú motiváciu, o ktorej som hovorila na začiatku.

Ľuďom, ktorí sú zameraní na výkon, pomáha zaznamenávanie svojho pokroku. A ľuďom, ktorí si radi užívajú proces, pomôže, ak si nové aktivity prispôsobia po svojom tak, aby ich vykonávali s väčšou radosťou,” radí Zuzana.

 

Martin Miler – klinický psychológ, psychoterapeut a kouč, tvrdí, že povedať úprimne, aká je pravda, sa môže zdať niekedy ťažké, ale je to lepšie, než si vymýšľať zbytočné výhovorky.

“Výhovorky sú spôsobom, ako sa vysporadúvate s realitou. Nie je to práve najšťastnejší spôsob, lebo druhá strana často skôr či neskôr pochopí, že uvádzané dôvody nie sú alebo neboli relevantné.

Výhovorky vznikajú v prípade, ak nie ste schopní adekvátne zhodnotiť realitu alebo ak si neviete priznať chybu či zlyhanie,” hovorí Martin. 

Čo robiť, aby ste sa zlepšili? 

  • Najlepším spôsobom, ako sa výhovoriek zbaviť, je postaviť sa veciam priamo. 
  • Ak nemáte čas, tak povedzte, že nemáte čas a nie, že idete na pohreb tristoosemdesiatej tete.
  • Ak niečo neviete, tak povedzte, že neviete a netvrďte, že na to potrebujete viac času.
  • Ak ste niečo nestihli, tak povedzte, že ste to nestihli a nie, že Jupiter nebol v optimálnom postavení voči Slnku.
  • Ak nechcete, tak povedzte, že nechcete a nie, že teraz nie ste optimálne komponovaní.







Kremsa Digital s.r.o.
Námestie hraničiarov 37
851 03 Bratislava
Slovakia