Ako sa zbaviť stresu v práci už za 2 minúty

28.01.2020

Ako sa zbaviť stresu v práci už za 2 minúty

Máme ho všetci. Je mnoho faktorov, ktoré ho spôsobujú: veľa práce, málo spánku, príliš veľa zodpovednosti na pleciach, príšerné deadline-y alebo problémy s nadriadeným. Stres ľahko spoznáte, prejavuje sa totiž mnohými spôsobmi. Sprevádza ho napätie, búšenie srdca, potenie a neskôr aj zdravotný problém. Ako odbúrať stres a žiť normálny pracovný život? Máme pre vás overené rady, ktoré vás budú stáť len pár minút času.

Klamte

Váš mozog môžete ľahko a cielene oklamať. Akonáhle mu dáte príčinu na dobrý pocit, stres a diskomfort z nepríjemnej situácie zmizne. Stačí zopár overených pohybov, ktoré sa dajú naučiť rovnako ako čokoľvek iné. Tréning s mozgom sa stane rutinou. Pozitívne myslenie totiž nestačí. Isto ste sa aj vy ocitli v nepríjemnej situácii, či už v pracovnom alebo osobnom živote, ktorá si vyžadovala rýchle riešenie. V ideálnom prípade účinné a spoľahlivé, aby sa tá istá stresujúca situácia už neopakovala. Nedokážeme vám sľúbiť, že sa so stresom už nikdy nestretnete, no vieme vám poradiť, ako sa ho zbaviť na dlhší čas a vždy keď vás prekvapí. Keď príde ďalšia náročná situácia, budete už na ňu pripravení.  Ide o neverbálne techniky, ktoré vyplývajú z jednoduchých a prirodzených pohybov.

Čo spôsobuje stres?

Môže zaň maličké teliesko v mozgu s názvom amygdala, ktorá vám síce pomáha prežiť, no občas komplikuje život. Neustále hodnotí všetky situácie, v ktorých sa chtiac aj nechtiac nachádzate. Snaží sa, aby ste sa nedostali do nebezpečenstva. Akonáhle vyhodnotí z vašich fyzických prejavov stres alebo strach, napríklad práve tým, že sa potíte, chvejete alebo plytko dýchate, začne konať. Môže ísť o banálnu schôdzku, rande alebo poradu. Schopnosť odhaľovať vo svete nebezpečenstvo má ľudstvo v sebe geneticky zakódované.

Triky na oklamanie stresu

  • Postavte sa pevne nohami na zem a začnite zhlboka dýchať. Ideálne stále nosom nádych, aj výdych. Ak to nejde, dýchajte ústami, aby ste prijali čo najviac vzduchu až na dno pľúc. Budete mať pocit, že vďaka rozpínaniu bránice dýchate do brucha, často sa s týmto pojmom môžete stretnúť. 
  • Proti stresu aj depresii môžete zabojovať aj dupaním. Povzbudíte sa dodáte si odvahu. 
  • Úplne postačí, aby ste pokrútili ramenami a švihali nimi. Uvoľníte napätie a hneď sa budete cítiť lepšie.
  • Skúste sa začať pohojdávať aj v bokoch. Znie to smiešne, ale účinkuje to. Niečo ako kubánska salsa v menšom vydaní. 
  • Spievajte a nahlas sa smejte. Nie vždy to podmienky v kanceláriách umožňujú, ale ak máte takú možnosť, zavrite sa niekam do súkromia a prejavte sa.
  • Zívajte, zmierňujete tým bolesť hlavy a vyplavuje sa serotonin. Je dokázané, že zívanie je zdravé. Privádzate do tela kyslík a pokiaľ sú vaši kolegovia zdraví, začnú zívať aj oni. Je to totiž reflex. 
  • Vystrite sa a vystrčte bradu. Normálne drzo zdvihnite bradu. Naozaj vyplavíte stres. 

Radí expert

Monika Stehlíková, odborníčka na reč tela, psychologička a zakladateľka značky BodyTalks, na tému stres hovorí: „Svetom neverbálnej komunikácie pozitívne otriasajú neuro-biologické štúdie. Potvrdzujú, že ak sa v stoji vystriete alebo budete vystreto sedieť, bude to mať priamy vplyv na to, ako sa cítite. Keď sa prestanete hrbiť, bude to mať vplyv na zvýšenie vášho pocitu sebahodnoty a dobrej nálady. Ak to porovnáme s kolabovanou pasívnou pozíciou, v ktorej sa často telo nachádza počas dlhých hodín pred počítačom či za volantom, vo vyrolovanej pozícii tela môžete očakávať mnohé benefity. Vystretý človek si viacej verí a okolie ho vníma ako prirodzene sebavedomého. Viac o upevňovaní sebavedomia sa dozviete vo videu. Pri ťažko riešiteľnej situácií, plnej stresu, vám vyrolovaná pozícia ponúkne väčšie odhodlanie vytrvať.“

A ako zvládate stres v práci vy? Máte nejaké overené triky, čo zaberajú? Napíšte nám ich na ajasenovcova@kremsa.com a my si radi rozšírime obzor.

Komentáre


Kremsa Digital s.r.o.
Námestie hraničiarov 37
851 03 Bratislava
Slovakia