Aké sociálne benefity poskytuje malá firma

17.03.2020

Aké sociálne benefity poskytuje malá firma

Ak ste fanúšikmi veľkých korporátov, dajte si pozor, možno po prečítaní tohto článku dáte výpoveď. Samozrejme žartujeme. Našim cieľom nie je vám meniť život. Chceme ukázať, že aj malá firma dokáže poskytnúť svojim zamestnancom mnohé výhody.

V korporátoch to chodí inak. Všetko je veľké, vrátane platov a nekonečných benefitov od príspevkov do tretieho dôchodkového piliera až po lístky na koncerty známych kapiel. Nejaký deň navyše voľna poteší, ako aj preplatený deň, keď máte svadbu. Drahé teambuildingy, školenia a rekondičné pobyty. No stáva sa, že personálne oddelenie, sídliace na Malte, nemá častokrát potuchy o tom, kto a kde na Slovensku ste. 

Homeoffice

S výnimkou aktuálnej situácie na Slovensku a vo svete, nebýva úplnou samozrejmosťou, že sa zamestnávatelia idú potrhať v udeľovaní homeoffice. Zvyčajne to býva maximálne 1x za týždeň, niektorí umožňujú aj menej. Samozrejme všetko závisí od povahy práce, no tento druh práce nie je pre Slovensko úplne typický. Stanovujú ho zhora a tí, čo tento proces schvaľujú, jeho frekvenciu a iné podmienky stanovujú plošne. 

V malej firme môžete mať homeoffice prakticky kedykoľvek. Keďže vzťahy v mini firmách sú omnoho dôvernejšie, manažér sa môže na svojich ľudí spoľahnúť, že homeoffice využívajú skutočne na pracovné účely a neriešia súkromné aktivity. Zneužívanie pričastého homeofficu sa nemusí oplatiť. V malej firme veľmi ľahko manažér odhalí, kto aký výkon podáva. Homeoffice je teda benefitom, ale iba ak si vzájomne dôverujete. 

Spoločné obedy

Veľká firma musí dôkladne plánovať teambuildingy a spoločné večere alebo obedy. To však neplatí pre malú firmu, kde sa spoločné obedy dejú takmer na dennej báze a často sa predĺžia až po kávu a koláč. Ideálne, keď sa niekto podujme a napečie ho z dobrých domácich surovín.

Okrem toho sa buduje tímový duch, čo je prirodzenou súčasťou každého jedného tímu. Vo veľkej firme však duch často mizne a musí sa umelo vybudovať. V malej firme vzniká prirodzene.

Školenia

Firma nemusí zbytočne hradiť astrálne sumy za školenia, koučing a semináre v 5-hviezdičkových wellness hoteloch.  Stačí aj kvalitný online webinár, či šikovné e-learningové riešenie, kde sa dozviete novinky, prípadne sa zamestnanci školia a testujú sami. Zvyčajne býva vyhradený ročný budget na vzdelávanie a aktivity, ktoré môžu len pomôcť firme a jej zamestnancom rásť. 

Forma spolupráce

Či už ste živnostník, máte vlastnú s.r.o. alebo len chcete pracovať na TPP, malá firma je často v týchto formalitách benevolentnejšia. A možno sa dohodnete na 80% úväzok a zvyšných 20% môžete venovať iným spoluprácam, pokiaľ nekolidujú so zámerom firmy ako takej. Je fajn robiť viacero vecí pre viacero firiem, ak si vzájomne nekonkurujú, no nie?

Flexibilný pracovný čas

Isto závisí aj od predmetu podnikania. Nie každá firma môže mať pohyblivý pracovný čas. Niektoré si to dovoliť nemôžu, lebo sú viazané na zákazníkov, ktorí potrebujú ich služby alebo produkty v danom čase. Ale pre firmy, ktoré vyvíjajú produkty, zlepšujú život alebo predávajú online, nevadí, ak zamestnanci chodia do práce v rôznych časoch. V takej firme sa nemusíte báť, že ak si necvaknete presne o 8:00, prídete o výplatu. Podobne je to aj s oblečením. V malej firme sa zrejme nestane, že by ste museli dodržiavať prísny dress code. Chodiť do práce ležérne a pohodlne je snom takmer každého zamestnanca.

Benefity, ktoré docenia

V neposlednom rade treba uviesť, že akýkoľvek benefit je vám na nič, ak ho vaši ľudia nepotrebujú. Načo by vám bola permanentka do fitka, keď ste kaviarenský typ? Benefity by mali prispievať k zlepšeniu motivácie či pracovného výkonu. Niekedy poteší, ak máte v office malú herňu so stolným futbalom alebo je vaša kolegyňa certifikovanou inštruktorkou jogy a vy si s ňou môžete priamo v office zacvičiť, keď vás bolí unavený chrbát. Ako my.

Aké benefity tešia v práci vás? Napíšte nám na office_sk@kremsa.com

Komentáre


Kremsa Digital s.r.o.
Námestie hraničiarov 37
851 03 Bratislava
Slovakia