Kremsa Digital

Typy a efektivita súťaží na Facebooku

16.02.2015

Priemerný používateľ strávi okolo 20 minút pri jednej návšteve Facebooku, máme veľkú šancu, aby si našiel čas aj na našu súťaž.

Súťaže na Facebooku sú najlepší spôsob ako upútať pozornosť používateľov a nadviazať s nimi komunikáciu. Zo skúseností vieme, že súťaže angažujú ľudí najviac, prinášajú množstvo nových fanúšikov a leadov, aj keď sa jedná o malé ceny ako napríklad balík čipsov.

Odkedy Facebook v roku 2013 urobil výraznú zmenu vo svojich pravidlách a povolil stránkam robiť súťaže, ktoré boli pred tým zakázané, začala sa nová éra získavania fanúšikov a zákazníkov. V súčasnosti Facebook povoľuje dve technické riešenia súťaží a to je tzv. timeline súťaž alebo súťažná aplikácia v záložke. S týmito nástrojmi môže vaša značka jednoducho angažovať, interagovať a zasiahnuť pre ňu ideálne publikum.

Timeline súťaže

Pri timeline súťažiach môže administrátor stránky jednoducho a v podstate zadarmo vytvoriť súťažný post, ktorý výhrou motivuje zapojiť sa do súťaže. Veľmi dôležitou funkciou pre zapojenie ľudí je motivátor, ktorý by mal súvisieť s portfóliom značky alebo ísť so súčasnými trendami. Ak sa napríklad venujete fotografovaniu, nedávajte ako cenu do súťaže tablet, ale napríklad fotografickú výbavu. Tým zaručíte zachytenie pre vás dôležitého publika a z časti sa vyhnete tzv. notorickým súťažiacim, ktorí o vašu značku nemajú záujem a jediné o čo im ide, je vyhrať. Môžeme si vybrať z nasledujúcich mechaník hlasovania alebo zapojenia ľudí do súťaže:

1. Lajkovanie postu

2. Komentovanie postu

3. Postnutie fotky do komentáru

4. Poslanie súkromnej správy

5. Ľubovoľná kombinácia vyššie uvedených mechaník

Keď sme sa už rozhodli pre jednu z mechaník, ktorá nám najviac vyhovuje, môžeme začať riešiť samotné fungovanie a princíp súťaže. Najpoužívanejšie sú práve tieto:

1. Lajkuj a vyhraj – Ak hľadáte najrýchlejší a najjednoduchší spôsob ako odmeniť vašich súťažiacich, tak siahnite po systéme – lajkuj a vyhraj. Je to najefektívnejší spôsob ako zapojiť ľudí. Súťažiacim stačí dať svoj like na post, aby sa zapojili do súťaže. Tu môžete využiť všetky dostupné médiá akými sú fotky, statusy, videá alebo linky. Nesmiete však túto súťaž podmieniť lajknutím vašej stránky, čo je striktne proti pravidlám Facebooku a ohrozujete tak existenciu vašej značky na Facebooku. O tom sme už písali v predchádzajúcom blogu o “Like Gating”. Takýmto typom súťaže mierite predovšetkým na existujúcich fanúšikov.

2. Komentuj a vyhraj – Je to veľmi podobné ako – lajkuj a vyhraj – akurát prinútite fanúšikov komentovať váš post. V takomto prípade musíte v poste podať jasnú správu a detailnejšie inštruovať súťažiacich o tom, čo by mal ich komentár obsahovať. My disponujeme nástrojom, ktorý vie tieto komenty stiahnuť, kategorizovať a následne z nich jeden vyžrebovať, takže si nemusíte lámať hlavu nad stovkami komentov. Benefit takejto súťaže je, že návštevník zanecháva svoj koment a umožňuje tak postu byť viditeľný pre ostatných ľudí, pretože sa zaraďuje do profilového streamu používateľa, ktorý sa zobrazuje na nástenke jeho priateľom. Komentovací spôsob je teda oveľa silnejší, ale aj pracnejší oproti lajkovaciemu. Navyše dobre položenou otázkou alebo úlohou viete od komentujúcich vytiahnuť cenné informácie pre Váš biznis.

3. Trivia– Tento názov označuje rýchlu a jednoduchú otázku, ku ktorej dáte na výber odpovede. Súťažiaci musia označiť správnu odpoveď v komentári. Tento spôsob prináša štipku zábavy. Viete pri ňom použiť fotografiu, video alebo stručný textový status týkajúci vašej značky.

4. Lajkuj a Komentuj – Táto kombo možnosť umožňuje fanúšikovi dva vstupy do súťaže. Pričom jedna z nich mu zvyšuje šancu na výhru. Systém daj like a zvýš šancu svojím komentom funguje efektívne aj keď vyhodnotenie takejto súťaže vie byť potom náročné. Na to taktiež disponujeme vlastným systémom, ktorý vie takéto súťaže analyzovať a vyhodnotiť.

5. Komentovanie fotky – Ďalšou možnosťou je vytvoriť súťaž, ktorá je podmienená vložením fotky súťažiacich do komentáru. Odkedy Facebook sprístupnil funkciu vkladania fotiek do komentárov, takýto systém súťaže funguje na jednotku. Môžete vyzvať fanúšikov nech sa odfotia s vaším produktom v určitej situácii a vy vyberiete náhodne jedného z nich, ktorého odmeníte. Máte naozaj veľa možností ako určiť víťaza.

Užitočné tipy pre timeline súťaže

Použite jasné a motivujúce Call-To-Action – Vytvorte marketingový headline súťaže, ktorý zaujme každé oko. Skúste sa vyhnúť klišé ako – Komentuj a vyhraj!

Použite obrázok – Obrázok niekoľkonásobne zvyšuje angažovanosť ľudí a generuje až o 53% viac lajkov. Môžete do neho taktiež vložiť stručný textík, ktorý vyzýva k súťaženiu. Pamätajte však na Facebookom dvacať povolených percent textu.

Používajte krátke periódy – Timeline súťaž funguje najlepšie v krátkych periódach, ideálne tak 4 až 5 dní. Najviac používateľov sa zapojí v prvej hodine od zverejnenia súťaže.

Podporte súťaž platenou reklamou – Vzhľadom na životnosť súťaže použite platenú reklamu ideálne na prvých 1-2 dní. Nemusíte do toho vložiť veľa peňazí, pretože aj obyčajných desať eur vie robiť svoje zázraky a pritahnuť do súťaže niekoľkonásobný počet súťažiacich. Bez použitia platenej reklamy vašu súťaž uvidí len niečo okolo 8 percent vašich fanúšikov. Ak sa nechcete spoliehať na tento organický reach, investujte.

Použite relevantné výhry – Ako už bolo spomenuté, použite produkty z vášho portfólia, aby ste zvýšili ich povedomie a prostredníctvom svojich súťažiacich fanúšikov ich dostali do povedomia aj ostatných ľudí.

Súťažne aplikácie v záložke

Pri tomto type súťaže máte naozaj voľnú ruku v nápadoch a ich prevedení. Naprogramujete vašu ideu a následne uložíte do záložky na vašej stránke a postnete. Pri promovaní súťaže v záložke použite posty a platenú reklamu, ktorá privedie návštevníkov priamo do nej. Výhoda tohto spôsobu je, že súťaž vie zároveň bežať ako microsite, čo slúži najmä tým, ktorí prichádzajú do súťaže z mobilných zariadení. Mobily totiž záložky na Facebooku nevedia otvoriť. Preto treba aj pri vytváraní reklamy myslieť na samostatné zacielenie na desktopové počítače a na mobilné zariadenia.

Výhody súťažných aplikácií

– Možnosť zbierať emaily a iné informácie o súťažiacich

– Väčšia kontrola nad dizajnom, brandingom a funkcionalitou

– Súťaž je prístupná aj mimo facebooku, takže má väčšiu šancu zapojiť viacej ľudí

– Možnosť motivovať ľudí k jej zdieľaniu prostredníctvom iných sociálnych sietí alebo mailov

– Možnosť sledovania akcií užívateľov a následné remarketovanie (Vytvoríme databázu ľudí, ktorých akcie vieme naďalej sledovať a kontrolovať pomocou nášho vlastného nástroja StarSocial)

Nevýhody súťažných aplikácií

– Vyžadujú väčšiu mieru trpezlivosti pri vstupe do nich (Používateľ musí spraviť viacej klikov, kým príde z postu do záložky a spustí súťaž)

– Vyžaduje viacej času k nastaveniu, vytvoreniu dizajnu a naprogramovaniu

– Nie sú prístupné z mobilných zariadení

Pre našich klientov vymýšľame súťaže deň čo deň a snažíme sa prinášať nové riešenia. Vďaka nim sme získali niekoľko desiatok tisíc nových fanúšikov, mailov a telefónnych čísiel. Vďaka našim online riešeniam vieme ďalej sledovať aktivitu konkrétnych súťažiacich na vašich webových stránkach a motivovať ich napríklad k nákupu. Taktiež sa môžete inšpirovať našou case study.

Case study – Mikulášska súťaž Slovakia Chips

Bezpochyby jedným z najefektívnejších spôsobov, ako zaujať (nie len) slovenských fanúšikov na Facebooku a motivovať ich k interkacii s vašimi príspevkami, je vytvorenie súťaže, v ktorej ich k tomu priamo vyzvete. Preto takéto súťaže často na stránkach našich klientov organizujeme a ak máte tiež svoju stránku na Facebooku, na ktorej chcete zvýšiť „engagement“ vašich príspevkov, odporúčame vám robiť to isté.

Jednou z takýchto súťaží bola „Mikulášska súťaž“, ktorá svojou virálnosťou dohromady zasiahla spolu viac než 65 000 používateľov. Zámerne sa vyhýbame slovu „fanúšikov“, nakoľko zásah súťaže ďaleko presiahol existujúcu fanúšikovskú základňu stránky a príspevky sa virálnym efektom rozšírili medzi ich priateľov a priateľov ich priateľov. A to bol náš primárny cieľ, dostať stránku Slovakia Chips do povedomia a doslova „na oči“ ďalším potenciálnym fanúšikom a motivovať ich k tomu, aby aj magické tlačidlo LIKE na stránke stlačili a zaviazali sa k odberu našich pravidelných príspevkov.

 

Ako sme to dosiahli? V decembri minulého roka, krátko pred „Mikulášom“, obľúbeným sviatkom všetkých maškrtníkov, sme zorganizovali na časovej osi stránky Slovakia Chips jednoduchú, ale veľmi efektívnu „timeline-ovú“ súťaž, v ktorej bolo úlohou súťažiacich správne identifikovať príchuť Slovakia Chips, ktoré sme nasypali do vianočnej pančuchy.

Ako odmenu za správny tip mohli traja súťažiaci získať štedrý mikulášsky balíček – kartón Slovakia Chips s príchuťou podľa vlastného výberu.

Prečo mali súťažiaci identifikovať príchuť čipsov? No predsa aby sme dali na Facebooku do povedomia sortiment Slovakia Chips. Ak chcete, aby sa hovorilo o vašich produktoch, pýtajte sa na vaše produkty. Keďže v tom čase existovalo až osem príchutí a nechceli sme ľudí odradiť náročnou úlohou, v zadaní sme im dali malú pomôcku – „nič pre vegetariánov“. Tým sme ich tipy obmedzili na tri príchute a aby sme zároveň zvýšili aj interakciu s web stránkou Slovakia Chips, nasmerovali sme ich tam pomocou uvedeného odkazu (http://vip.me/prichute_slovakia_chips) vygenerovaného cez náš interný analytický nástroj Star Social.

V súťaži fanúšikovia uviedli spolu 1 020 odpovedí (súťažný príspevok bol na časovej osi uverejnený 2-krát) a zo správnych sme vybrali 3 výherné. Výhercovia získali kartón Slovakia Chips s príchuťou podľa vlastného výberu a vyhlásili sme ich spolu so správnou odpoveďou na časovej osi stránky:

Výsledok? Súťaž dosiahla obrovský organický zásah a bez platenej podpory sa rozšírila medzi vyše 65 000 používateľov Facebooku, pričom do tipovania sa zapojilo viac než 1000 ľudí a vyše 600 z nich navštívilo stránku Slovakia Chips.

Trvanie súťaže: 1. – 5. decembra 2015

Súťažných komentárov: 1018

Privedených návštevníkov na web: 622

LIKE-ov celkom: 612

Celkový zásah súťaže: 65 462

Počet zdieľaní príspevkov: 813

 

 

 








Kremsa Digital s.r.o.
Námestie hraničiarov 37
851 03 Bratislava
Slovakia